По повод 120 годишнината от рождението на академик Георги Наджаков
Алексей Стоев [1], Пенка Стоева [1], Явор Чапанов [2]
[1] Институт за космически изследвания и технологии - БАН, Филиал Стара Загора
В доклада са показани основните резултати от участието на България в теоретичните и експериментални изследвания в областта на използването на изкуствените спътници на земята (ИСЗ) за целите на геодезията и геофизиката. В частност, са обобщени резултатите от проведените изследвания върху плътността на атмосферата. Разгледани са вариациите в плътността и температурата на средната йоносфера в периода 1961 – 2000 г.
Показани са резултати от определянето на плътността на атмосферата, получени при анализа на точни спътникови наблюдения, при това разгледани като реализация на редица случайни процеси в нея. В хода на няколко кампаии за наблюдение на спътниците „Пагеос”, „Геос Б”, „Мидас”, „Експлорър”, „Интеркосмос” и др. е направено сравнение между плътностите на атмосферата и индексите на слънчевата активност. Това е позволило да се проучи в детайли връзката между слънчевата активност и плътността на високата атмосфера и хода на нейната еволюция. Някои от експерименталните постановки са позволили определянето на вариации на плътността на атмосферата на височина 600 – 1 100 км по време на слънчеви избухвания с ниска и висока интензивност.
В доклада са представени и резултати от измерването на флуктуациите на плътността на атмосферата, получени с помощта на корелационен анализ при наблюдение на 6 спътника, както и денонощните вариации на температурата на средната атмосфера. Получени са коефициентите на промяна на температурата на височина 100 – 180 км в зависимост от височината на Слънцето с отчитането на инерционното забавяне. Освен това, по данните от ракетни експерименти е определена асиметрията на дневните промени на електронната концентрация в слоевете Е и F.
Показани са и резултатите от измерванията с уреда „лазерен отражател за геодезични измервания”, монтиран на борда на българския спътник “Интеркосмос-България-1300”, който се явява един от най-значимите национални проекти в областта на космическите изследвания. Локацията на спътника е осъществена от 14 лазерни станции, разположени по целия свят, с над 2000 високоточни измервания на разстоянията до него.
Ключови думи: оптични и лазерни наблюдения на изкуствени спътници на Земята, плътност на атмосферата, вариации на температурата на йоносферата
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ" Българска Академия на Науките бул. Цариградско шосе 72, София 1784 Тел.: +359 (0)2 979 58 31; GSM +359 (0)899 75 05 90 Факс: +359 (0)2 416 93 57 E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Създаден: 1 юли 2016 г. |