Музей по история на физическите науки в България
Bulgarian English
Посветен на 110 години от рождението на академик Георги Наджаков

ЗАРАЖДАНЕ И РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА СТОХАСТИКАТА В БЪЛГАРИЯ

Марусия Славчова-Божкова, Пламен Матеев
Факултет по математика и информатика, Софийски университет "Св.Климент Охридски"
bojkova@fmi.uni-sofia.bg
Институт по математика и информатика, Българска академия на науките
pmat@fmi.uni-sofia.bg

Ключови думи: математическа статистика, образование

       Съвременната класификация на предметите в образованието свързва Математика и Статистика (International Standard Classification of Education of UNESCO) така, както в началото на ХХ век са се възприемали заедно математиката и физиката. По това време теорията на вероятностите прониква както в математиката, така и във физиката. Повечето възпитаници на Физико-математическия факултет са работили като учители по математика и физика, а някои намират професионалната си реализация като актюери в банкерството и застраховането, като геодези и метеоролози, където задачите са свързани със стохастика.

       Първият учебник по вероятности в Софийския университет е книгата на Обрешков "Висша алгебра, том 2", издадена през 1935 година като № 163 на поредицата Университетска библиатека. Физико-математичеката колегия от това време е съпричастна към задачи от стохастиката.

       След Втората световна война върху статистиката като научна методология се оказва силен политически натиск. Едва през 1965 година АН на СССР започва да преодолява последиците от това. Фактически образованието по Вероятности в Софийския университет, макар и ограничавано, не прекъсва. Сега теми от стохастиката са част от учебните програми по математика във Висшите училища, но преподаването и възприемането им като инструмент за анализ на данни е затруднено. Причина за това, според нас, е недостатъчното застъпване на предмета в началното и средното училище.


Стохастиката в България
2006, 1:04
П. Матеев, М. Божкова

Адрес:
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София, България
Телефон: +359 2 979 58 31; GSM +359 899 75 05 90
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum

Начало

Създаден: 15 септември 2006 г.
Променен: 1 октомври 2015 г.