Музей по история на физическите науки в България
Bulgarian English
Посветен на 110 години от рождението на академик Георги Наджаков

ЕГИПЕТСКА МАТЕМАТИКА

Елена Иванова
Софийска математическа гимназия, 11 клас
i_smiley@abv.bg

Ключови думи: математика, Египет, папирус, Папируса на Ринд, Московсия папирус, египетски цифри, дроби, умножение, деление, пирамиди, календар, богове Тот, Сашета и Хoрус

       Египетската цивилизация достигнала високо ниво още от ранен период. Около 3000 преди раждането на Христос египтяните вече били създали йероглифното писане, което може да бъде намерено по храмове, каменни монументи и вази. Йероглифните цифри били 7 - степените на 10 до милион.

       С откриването на папируса се появила нуждата от по-опростено писмо и било създадено йератическото. Новата система позволявала цифрите да се записват по много по-компактен начин, но и изисквала повече символи да бъдат запаметени - 36. От това време са и основните исторически извори - Папирусът на Ринд, написан от книжовника Ахмес, и Московсият папирус. Папирусут на Ринд датира от около 1650 преди Христа и съдържа 87 задачи по алгебра и геометрия, повечето от които изискват оперции с дроби. Смятането с египетски цифри е било изключително сложно, тъй като бройната система не е била пригодена за умножение и деление. Московският папирус датира от приблизително същото време и съдържа 25 задачи. Московският папирус в момента е в Музея на изящните изкуства в Москва, а на Ринд - в Лувъра в Лондон.

       Много важна проява на математическото знание на египтяните са пирамидите. В тяхната геометрия са вложени забележителни за такъв ранен период математически функции.

       За египтяните математиката неизменно е била свързана с боговете. Най-важни са Хорус, Тот и Сешета. Хорус е бог на египетските дроби, Тот - на геометрията и математиката като цяло, Сешета - богиня на знанието.

       Друго постижение на египетската математика е създаването на календар, от който по-късно произлизат Юлианският и Григорианският календар, който използваме и днес.


Египетска математика
2006, 0:24
Е. Иванова

Адрес:
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София, България
Телефон: +359 2 979 58 31; GSM +359 899 75 05 90
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum

Начало

Създаден: 15 септември 2006
Променен: 1 октомври 2015 г.