в гръцкия интелектуален свят през 18 век
Мария Тердимоу
Вековете след завладяването на Константинопол се характеризират с намален интерес към чистите науки и господство на схоластиката.
През това време математическото образование на гърците е ограничено до изучаване на прости аритметически операции.
В края на 17-ти век Отоманската империя се опитва да бъде в хармония с новия политически Европейски климат предоставяйки специални привилегии на поробените гърци, които най-накрая успели да вземат контрола върху търговията и дипломатическите мисии.
Създаването на социалната група на търговците, подобряването на състоянието на фанариотите и разширяването на тяхната власт над Дунавските княжества, има за резултат въвеждането на нови идеи и подобряване на интелектуалното съзнание сред поробените гърци.
Няколко учени, които учат в Европейски университети, след завръщането си донасят със себе си новопридобитите знания.
През първите десетилетия предпочитани са италианските университети (в Падуа и Пиза), а по-късно немско-говорящите (във Виена, Хале, Гьотинген).
Би трябвало да се каже, че търговците и гръцките учени, които изучават "науки" в Европа се превръщат в канал за постепенното навлизане на научната мисъл и в частност математическата мисъл в гръцкия интелектуален свят.
Българска Академия на Науките бул. Цариградско шосе 72, София 1784 Тел.: +359 (0)2 979 58 31; GSM +359 (0)899 75 05 90 Факс: +359 2 416 93 57 E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Създаден: 30 август 2011 г. |