Елена Назърова
Стогодишнината от откриването на свръхпроводимостта e повод да погледнем към историята на нискотемпературната физика и свръхпроводимостта в България.
Тя започва с основаването на Лабораторията по ниски температури при бившия Физически институт с Атомна научно-експериментална база в 1963 г.
Съществуват три основни етапа в почти половин вековната история на българската нискотемпературна физика. Първият десетгодишен период е свързан с усвояване на технологията за производство и консервация на течен азот и хелий. Вторият период (1973 - 1986) се характеризира с изследване на конвенционалните свръхпроводници: състоянието “спин-стъкло”, съществуването на антиферомагнитна и свръхпроводима фази, променливотокови загуби в свръхпроводниците от II род и др. Третият период започва с откриването на неконвенционалната високотемпературна свръхпроводимост. Добрите перспективи за практическо приложение на “азотните” свръхпроводници стимулираха много научни организации да започнат експериментални и теоретични изследвания на тази тема. Базирайки се на международното сътрудничество, България развива своя школа от специалисти по свръхпроводимост.
Много от тях са работили, а други и в момента работят, в авторитетни центрове по свръхпроводимост по целия свят.
Ключови думи: свръхпроводимост, България, главни, етапи, достижения
Българска Академия на Науките бул. Цариградско шосе 72, София 1784 Тел.: +359 2 979 58 31; GSM +359 899 75 05 90 Факс: +359 2 416 93 57 E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Създаден: 29 септември 2011 г. |