Музей по история на физическите науки в България
Bulgarian English
Посветен на 110 години от рождението на академик Георги Наджаков

ЕЛЕКТРОМЕТРИЧНИ МЕТОДИ, РАЗВИВАНИ ОТ АКАД. Г. НАДЖАКОВ И СЪТРУДНИЦИ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ФИЗИКАТА НА ПОВЪРХНОСТТА НА МЕТАЛИ, ПОЛУПРОВОДНИЦИ И ДИЕЛЕКТРИЦИ

Ст.н.с.д-р Стефан Балабанов
Институт по физика на твърдото тяло при БАН
sbalab@issp.bas.bg

       Направен е кратък преглед на развитите от академик Г. Наджаков класически електрометрични методи и тяхните предимства при измерване на много слаби токове, малки напрежения и електрични заряди. За измерване на отделителната работа и нейното изменение при метални повърхности е използван главно асиметричния квадрантен електрометър на въздух, а по-късно и във висок вакуум (Р = 10-4 мм).

       На базата на класическия квадрантен електрометър от академик Г. Наджаков и сътрудници е разработен и ротационен електрометър (с електронно усилване), в който бисквита се задвижва от въртящо се магнитно поле. С него са изследвани спектралното разпределение на ефекта на Дембер, както и неговите промени в присъствие на активни газове и водни пари за монокристален кадмиев сулфид. По-късно същата идея е развита и за ротационен електрометър, работещ в условия на свръхвисок вакуум (Р = 10-7 мм), като въртенето на ротора (бисквита) се осъществява също от въртящо се магнитно поле. Последното се предава също по индуктивен път, но през двойно звънчевите камери на вакуумната инсталация. Това развитие на метода позволи разширяване на изследването на ефекта на Дембер и за епитаксиално израстнати във висок вакуум тънки слоеве от микрокристален кадмиев сулфид.

       Разработените по-горе електрометрични методи позволиха и едно значително по-ефективно изследване на фотоелектретното състояние в твърди диелектрици като сяра, антрацен и др. без контактиране на втория (горен) електрод с повърхността на фотополяризиращия се материал.


Електрометрични методи
2006, 0:59
С. Балабанов

Адрес:
ИНСТИТУТ ПО ФИЗИКА НА ТВЪРДОТО ТЯЛО "АКАДЕМИК ГЕОРГИ НАДЖАКОВ"
Българска Академия на Науките
бул. Цариградско шосе 72
1784 София, България
Телефон: +359 2 979 58 31; GSM +359 899 75 05 90
Факс: +359 2 975 36 32
E-mail: gkamish@issp.bas.bg
Skype: physmuseum

Начало

Създаден: 15 септември 2006 г.
Променен: 1 октомври 2015 г.